Elsõsorban a nemzetközi hangulat befolyásolta a forintpiacot a vizsgált idõszakban. Az Ukrajnában zajló események rendkívül negatívan hatottak a forintpiacra is. Folyamatosan nõtt a Krímbe érkezõ orosz katonák száma, az orosz határ közelében hadgyakorlatot tartottak. Amerika és Európa tehetetlennek tûnt. Az orosz hatalom sietett leszögezni, hogy a Nyugat szankciói esetén azokkal megegyezõ válaszlépéseket fog kilátásba helyezni. A 13. hét elején Barack Obama Brüsszelben, az európai-amerikai találkozón újabb szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben. Ugyanakkor pénteken Obama és Putyin telefonbeszélgetése után hirtelen fellélegeztek a pénz- és tõkepiacok.

 

Technikai oldal

Mi történt? Márciusban újabb lokális maximum jött létre, amikor szerencsére csak rövid ideig, de 258 környékén kereskedtek a CHF/HUF devizapárral. Az árfolyam sikeres konszolidációja a magasabb zónákban igencsak aggasztónak tûnt. Ráadásul a jegyzések 250 fölött mozogtak a teljes vizsgált idõszakot tekintve. Ugyanakkor március meghozta a változás szelét is, hiszen az árfolyam túlvetté vált és a 258-as szint meghódítása után az eladók vették át az irányítást. A Slow Stochastic és az MACD indikátor szinte egyszerre jelezték, hogy az árfolyam túlvett állapotba került, miközben az RSI értékei semleges pozíciót foglaltak el. Kecsegtetõ, hogy a kurzus az 50 napos mozgóátlag és a 100%-os (252,49) Fibonacci szint alatt zárt a vizsgált idõszak végén. 

Mi várható? A technikai indikátorok eladási jelzései alapján még lehet tér lefelé, bár a Slow Stochastic indikátor vételi szignált adhat a közeljövõben és az RSI értékei is közel tartózkodtak a vételi zónát határoló egyeneshez. A hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag alapján egyértelmûen gyenge forinttal számolhatunk, a forint gyengülõ tendenciája továbbra is érvényes. Egy pesszimista forgatókönyv esetén akár 260 fölötti CHF/HUF árfolyammal számolhatunk. Egyrészt a jegyzések 2012-ben már mozogtak hasonlóan magas zónákban. Másrészt a 100%-os (252,47) Fibo fölötti konszolidáció következtében megnyílt a tér a 161,8%-os (267,65) Fibonacci ellenállás irányába. Ugyanakkor az 50 napos mozgóátlag leszakításával lehet remény a forint erõsödésére. A 100%-os (252,47) Fibonacci szint és a vízszintes trendcsatorna felsõ vonala képezhet támaszt az árfolyam számára, amely leszakítása kapcsán beszélhetnénk az árfolyam korrekciójáról, vagy egy esetleges középtávú fordulatról.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A tízedik héten a kedvezõtlenebb munkaerõ piaci adatoknak örültek a befektetõk. Mivel a Fed nemcsak romló GDP adatok, hanem a gyengülõ munkaerõ piaci folyamatok esetén is elnyújthatja kötvényvásárlási programjának kivezetését. Az ADP szerint kevesebb állás jött létre az amerikai privát szektorban. És bár a nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma kedvezõbb lett, a heti munkanélküli kérelmek komolyan csökkentek, a munkanélküliségi ráta mégis 6,7%-ra emelkedett.

A tizenegyedik héten az egész világ a kínai gazdaság lassulásától tartott, mivel most már a sokadik rossz adatot publikálták a világ legnagyobb népességgel rendelkezõ országában. A piaci szereplõk aggasztónak ítélték meg, hogy januárban a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege. Ezen kívül az ipari termelés bõvülési üteme, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust Kínában. Japánban a kedvezõtlenebb GDP adatok és ipari termelési számok is kiábrándítottak.

A nemzetközi pénz- és tõkepiacokon uralkodó hangulat ismét komolyan befolyásolt a forintpiacot. A 12. hét már viszonylagos nyugalmat hozott. A Krímen tartott népszavazás és a félsziget elszakadása után enyhült a helyzet Ukrajnában. A hidegháborús korszakot idézõ kommunikáció folytatódott, de Putyin nyilatkozata alapján nem kívánja Ukrajnát területileg felosztani, megelégszik Krím annektálásával. Másrészt a Fed döntésére koncentráltak a spekulánsok, amely a várakozásokat hozta. Várhatóan idén kifutnak a kötvényvásárlások, amelyek havi keretösszege 55 milliárd dollárra csökkent. A piacok mégis csökkenéssel reagáltak a hírre, majd ismét visszatértek a vevõk. Az optimista hangulathoz hozzájárult, hogy a Fitch Ratings megerõsítette az Egyesült Államok „AAA” adósbesorolását és a kilátásokat negatívról stabilra minõsítette.

A 13. hét elején Barack Obama Brüsszelben, az európai-amerikai találkozón újabb szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben. Ugyanakkor pénteken Obama és Putyin telefonbeszélgetése után hirtelen fellélegeztek a pénz- és tõkepiacok.

A magyar gazdaságpolitika évek óta húzódó kérdése a devizahitelesek ügye, amely újabb állomáshoz ért. Az Alkotmánybíróság számos tekintetben korlátozta a kormány mozgásterét devizahiteles témakörben. A választások után várható a devizahiteleseket segítõ kormányzati döntés, amely inkább kevésbé radikális forgatókönyv alapján történhet. A sikeres magyar dollárkötvény-kibocsátás és megugró építõipari számok ugyancsak kedvezõ fejlemények. Fontos esemény, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2,7%-ról 2,6%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. Kedvezõ fejlemény, hogy a Standard and Poor’s intézet megerõsítette a magyar állam „BB” adósság besorolását, és negatívról stabilra javította a kilátásokat.


Részletek:

(03.05.) A negyedik negyedévben 2,7%-al emelkedett a magyar GDP a KSH végleges adatai alapján. A kiskereskedelem forgalma 3,9%-al bõvült januárban. (03.06.) Januárban 6,1%-al emelkedett az ipari termelés volumene az egy éve ezelõtti ugyanezen idõszakhoz képest. (03.07.) A vártnál sokkal rosszabb adatokról számolt be az OTP Bank negyedik negyedéves gyorsjelentésében. A bevételek és profit oldalon is gyengébb számok születtek, elsõsorban a céltartalék képzése miatt. (03.11.) Nulla százalék (0,1%) körül maradt a hazai pénzromlás üteme a KSH szerint. (03.12.) A várt 383 millió euróval szemben 461 millió euró lett januárban a magyar külkereskedelmi egyenleg többlete. (03.14.) Mérséklõdtek a mezõgazdasági termelõi árak. (03.17.) Az Alkotmánybíróság számos témakörben korlátozta a kormány mozgásterét a devizahiteles témakörben, amely megnyugtató hír lehet a magyar bankszektor számára. A választások elõtt nem várható kormányzati döntés a devizahitelesek újabb megsegítésérõl. A magyar építõipar teljesítménye éves alapon januárban 15,9%-al ugrott meg. (03.18.) Az Államadósság Kezelõ Központ 1 milliárd dollár értékben 5 éves, 2 milliárd dollár értékben 10 éves magyar államkötvényeket bocsátott ki, a kibocsátás az ötszörös túljegyzés miatt rendkívül sikeres volt. (03.21.) A bruttó és a nettó átlagkeresetek egyaránt 0,9%-kal nõttek a 2013. januárihoz viszonyítva. (03.25.) A Magyar Nemzeti Bank 2,7%-ról 2,6%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (03.26.) A kiskereskedelem januárban a második becslés szerint 6,2%-al nõtt az elõzõ év hasonló idõszakához képest. Az elõzetes adat még csak 3,9%-os növekedésrõl tanúskodott a hazai kiskereskedelemben. (03.27.) S&P megerõsítette a magyar állam „BB” adósságbesorolását, valamint negatívról stabilra javította a kilátásokat. (03.31.) Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ismertette a tavalyra vonatkozó eredményszemléletû államháztartási hiányra vonatkozó adatokat, mely szerint 2,2%-os volt a 2013-as deficit mértéke. 

Szólj hozzá